Jaunojo tyrėjo nuotykiai


Birželio 27 dieną mokykloje prasidėjo vasaros poilsio stovyklos „Jaunojo tyrėjo nuotykiai” 2 pamaina, skirta 5-10 klasių mokiniams, kuriems patinka aktyvus laisvalaikis, nuotykiai, nekasdieniniai įspūdžiai, įdomi veikla. Iškilmingas stovyklos atidarymas buvo mokyklos sporto aikštyne, kur įvyko pirmoji stovyklos rikiuotė, pareigų pasiskirstymas. Paskelbta stovyklavimo instrukcija, saugos elgesio instruktažas. Mokiniai susipažino su stovyklos programa, davė priesaiką, kurios turės laikytis visą stovyklos laikotarpį. Sukūrėme būrių pavadinimus, mokiniai pristatė savo būrius.

 

 

Jaunieji tyrėjai susipažino su elektros gaminimo principais

 

Pirmąją „Jaunojo tyrėjo nuotykių“ dieną pradėjome nuo apžvalginės ekskursijos Energetikos ir technikos muziejuje. Jaunieji tyrėjai pamatė pirmosios Vilniaus miesto elektrinės įrenginius, susipažino su šimtamete šio technikos paveldo objekto istorija bei elektros gaminimo principais. Pamatė autentiškus įrenginius – garo katilus, turbinas, valdymo pultus, garo kondensatorius ir vamzdynus. Turbinų salėje apžiūrėjo veikiančius Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės ir Ignalinos atominės elektrinės maketus. Reaktorius buvo naudojamas filmuojant serialą „Černobylis“. Susipažino su šiluminių, vandens, atominių elektrinių veikimo principais, šių elektrinių privalumais ir trūkumais. Taip pat sužinojo apie alternatyvią saulės ir vėjo energetiką bei jos perspektyvas. Pamatė veikiančius įvairių tipų elektrinių modelius.

 

Tyrinėjo Vilniaus pramonės raidą

 

Apsilankę Pramonės ekspozicijoje, jaunieji tyrėjai susipažino su Vilniaus pramonės raida nuo amatininkų iki sovietmečio pabaigos.

Interaktyviose technikos mokslo ekspozicijose moksleiviai turėjo galimybę pasisverti Mėnulyje, sukurti elektros grandinę ir išbandyti dar daug smagių eksponatų, o kartu prisiminti fizikos dėsnius ir jų taikymo kasdienybėje pavyzdžius.

 

Jaunėji tyrėjai tyrinėjo įvairius fizikos reiškinius.

 

Aplankė interaktyvią, per du muziejaus aukštus išsidėsčiusią ekspoziciją „Technikos mokslas ir technika vaikams“, Jaunėji tyrėjai žaisdami spalvingais eksponatais susipažino  su įvairiais fizikos reiškiniais: šviesa, energija, jėgos perdavimu, magnetiniais laukais, garsu, elektra ir kitais.

 

Jaunėji tyrėjai tyrinėjo Vilniaus miesto generalinio plano maketą.

 

Jaunėji tyrėjai susipažino su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant pamatė istorinį Vilniaus miesto generalinio plano maketą, sukurta 1980 m. vadovaujant architektui Augiui Gučui, ir atspindinto Vilniaus miesto viziją 2000 m.

 

Jaunėji tyrėjai Nikolo Teslos Virsmo salėje.

 

Virsmo salė – tai interaktyvi Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicija apie žmogaus santykį su energija. Jos centre, Faradėjaus narve, įrengtos dvi didžiausios Tesla ritės Baltijos regione. Jaunėji tyrėjai sužinojo apie energijos gamybą – saulės, vėjo, vandens ir branduolinę energetiką – kaip veikia generatorius. Jaunėji tyrėjai sužinojo apie energijos tipus – kinetinę, potencinę energiją – kaip energija kaupiama esant jos pertekliui, kaip ji būdavo perduodama anksčiau ir dabar. Išsamiau susipažino su unikaliais eksponatais – trimis Tesla ritėmis. Taip pat kalbėjome apie energijos vartojimą, panaudojima transportui, apšvietimui, informacinėms sistemoms ar dirbtiniam intelektui, bei kam ir kokios energijos žmonija sunaudoja daugiausia. Jaunėji tyrėjai  pasinaudojant interaktyvia Virsmo salės ekspozicija supažino su žmogaus santykį su energija. Jaunėji tyrėjai buvo įkvėpti domėtis mokslu, technologijomis. Viskas buvo pristatyta suprantamu ir įtraukiančiu būdu. Mokiniai sužinojo, kaip veikia interaktyvūs eksponatai, kokios svarbiausios Virsmo salės temos bei kokie esminiai energijos gamybos, kaupimo, perdavimo ir vartojimo principai. Įvykdę iššūkį sugeneravo energiją, kuri buvo verčiama energijos Kvantais, o energijos Kvantus galėjo išsikeisti į suvenyrus ir Virsmo salės inžinieriaus atestatą.

 

Jaunėji tyrėjai apsilankė interaktyvioje „November. Alpha. Tango. Oscar“ parodoje.

Energetikos ir technikos muziejuje Jaunėji tyrėjai  apsilankė  interaktyvioje  parodoje „November. Alpha. Tango. Oscar“ skirtoje Lietuvos narystės NATO ir Europos Sąjungoje 20-mečiui bei NATO 75-mečiui. Parodoje mokiniai išbandė  keturius interaktyvius simuliatorius – parašiuto, bepiločių dronų slopinimo, ryšio užtikrinimo ir šaudymo simuliatorius – bei kelios dešimtys senovinių ir šiuolaikinių karinės pramonės eksponatų.

 

Jaunėji tyrėjai ETM terasoje.

Jaunėji tyrėjai dar apsilankė  Energetikos ir technikos muziejaus stogo terasoje, kur galėjo grožėtis atsiveriančių miestu.

Pirmos Jaunojo tyrėjo nuotykių dienos metu buvo ugdomos mokinių pažinimo, kritinio mąstymo, pilietiškumo, komunikavimo kompetencijos.

 

 

Janina Klimašauskaitė

 

Półkolonie „Przygody młodego badacza” w Szkole Podstawowej w Kolonii Wileńskiej (l24.lt)