Ekskursija mokslo metų pabaigtuvėms


Pasibaigus mokslams, Pavilnio pagrindinės mokyklos geriausiems mokiniams buvo surengta kelionė po Ukmergės kraštą.

Pasivaikščiojome po Ukmergės senamiestį ir užkopėme ant įspūdingo piliakalnio.  Galima teigti, jog nuo jo prasidėjo Ukmergės miesto istorija. Oficiali miesto vardo paminėjimo, tuo pačiu ir įkūrimo data laikomi 1333 m., kuomet Livonijos ordinas užpuolė medinę Vilkmergės pilį, o įnirtingos kovos buvo aprašytos metraščiuose. Ukmergė – vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų, kuriame išliko autentiškas senamiestis. Turistus žavi istoriniai neogotikos, neorenesanso, neobaroko, neoklasicizmo stiliaus mūriniai pastatai, išlikę įspūdingi įvairių tautų maldos namai, akmenimis grįstos gatvės. Nes tai vienas seniausių Lietuvos miestų.

Po ekskursijos po Ukmergę važiavome link buvusios sovietinės raketų bazės. Čia buvo laikomos branduolinės vidutinio nuotolio raketos, kuriomis šaltojo karo metais buvo grasinama Londonui ir Paryžiui… Įsikūręs buvusioje sovietų armijos Kopūstėlių raketinėje bazėje, partizanų istorijos klubas “Miško broliai” šią teritoriją įveiklino Lietuvos laisvės kovoms pažinti. Atsidūrę čia, miškų apsuptyje, tarsi nužengėme į pokario Lietuvą, laisvės kovų laikmetį ir išgirdome neišgalvotas pokariu gyvenusių lietuvių istorijas. Išlikusiame angare įkurtas Lietuvos partizaninio judėjimo bei tremties muziejus su tuometės buities, karo ekipuotės, aprangos, ginkluotės ir technikos ekspozicija, pagal autentiškus brėžinius įrengtas požeminis partizanų bunkeris.

Vėliau dalyvavome ekskursijoje su kariniais automobiliais. Kopūstėlių raketinės bazės teritorija didžiulė, tad, norint sužinoti apie jos praeitį, patogiausia tai daryti važiuojant. Ekskursijos metu klausėmės gido pasakojimų apie čia buvusią itin slaptą sovietinę raketų bazę, aptvertą daugeliu spygliuotos vielos žiedų, kuriais tekėjo aukštos įtampos elektros srovė…

                                                                                                                                                                  Linas Senkus